V marci tohto roka sme sa s pani Hollenovou vydali na cestu do Kene, aby sme osobne navštívili charitatívne projekty, ktoré naša spoločnosť HOLLEN podporuje cez Univerzitu sv. Alžbety v Bratislave. Keňa je krajina plná kontrastov – na jednej strane sa stretávate s chudobou, no na druhej strane aj s obdivuhodnou odhodlanosťou a možnosťami pre tých, ktorí hľadajú lepšiu budúcnosť.
Naša cesta začala v Nairobi, kde nás už na prvý pohľad prekvapili veľké rozdiely. Na jednej strane sme videli luxusné autá, no na druhej strane mnoho ľudí kráčajúcich peši, často aj desiatky kilometrov denne, aby sa dostali do práce, lebo na automobilovú dopravu nemajú peniaze. Dopravné predpisy sa tu veľmi nedodržiavajú – na cestách platí pravidlo silnejšieho, a každý kilometer na nás čakali spomaľovače. Napriek týmto výzvam sme však objavili moderné komunikačné technológie. Ľudia tu, dokonca aj tí z chudobných vrstiev, používajú mobilné telefóny na elektronické platby, čo nás príjemne prekvapilo.
V Nairobi sme navštívili St. Kizito Center v Utawale a centrum Mary Immaculate, ktoré sa venujú boju proti podvýžive a poskytujú zdravotnú a sociálnu starostlivosť miestnym deťom a rodinám. Tieto projekty sú pre mnohých ľudí svetlom nádeje. Podporujeme školy pre chudobných, kde deti dostávajú aspoň jedno jedlo denne. Pre väčšinu z nich je to kukuričná kaša, pričom mäso je pre nich vzácnosťou.
Ďalším zastavením bola návšteva kliniky St. Rafael v Mihango, ktorú som mal tú česť otvárať v roku 2007 spoločne s prof. Krčmérym. Táto klinika dnes poskytuje zdravotnú starostlivosť tisícom ľudí a je dôležitým pilierom miestnej komunity.
Po návšteve Nairobi sme sa presunuli do Joska, kde sme navštívili St. Philip Neri School, základnú a strednú školu pre približne 200 detí. Tento projekt vedie Dária, Slovenka vydatá za Keňana. Škola poskytuje vzdelanie, ubytovanie a stravu deťom z okolitých komunít. Tento projekt je sponzorovaný aj vládou SR a jeho dopad na miestnu komunitu je nesmierne pozitívny.
Veľmi nás zasiahli miestne životné podmienky. V Nairobi žije viac ako jeden milión ľudí v slumoch, kde nemajú prístup k pitnej vode a bývajú v chatrčiach z plechu. Napriek tomu sme však všade videli ľudí s odhodlaním bojovať za lepší život, čo nám dalo novú perspektívu.
Stredná vrstva v Keni, ktorá má viac prostriedkov, žije v strážených domoch. Dôvodom je vysoká kriminalita, ktorá je veľkou výzvou pre obyvateľov mestských oblastí. Tento kontrast medzi chudobou a bezpečnostnými opatreniami strednej vrstvy je jedným z najvýraznejších aspektov tejto krajiny.
Vo voľný deň sme mali možnosť zažiť krásy Amboseli národného parku, kde sme obdivovali majestátne slony, antilopy a panorámu Kilimandžára. Bol to nezabudnuteľný zážitok, ktorý nám pripomenul krásy prírody a jedinečnosť afrického kontinentu.
Následne sme sa presunuli do Kisumu pri Viktóriinom jazere, kde sme navštívili centrum sv. Filipa Neriho. Tu sa Tomáš, miestny vedúci projektu, stará o chlapcov z ulice, poskytuje im ubytovanie, vzdelanie a organizuje ich voľný čas. Tieto projekty majú nesmierny vplyv na zlepšenie kvality života najzraniteľnejších skupín obyvateľstva.
Záver našej cesty patril návšteve*Malindi pri Indickom oceáne, kde sme navštívili centrum Msabaha/Ushirikiano. Spoločne s Danielom, vedúcim centra, sme mali možnosť vidieť, ako táto organizácia zabezpečuje vzdelanie pre 120 detí z celého regiónu. Okrem toho pomáhajú zlepšovať životné podmienky v slumoch a organizujú voľný čas pre deti a ich rodičov.
Všetky projekty, ktoré sme navštívili, sú vedené ľuďmi s obrovskou dávkou obetavosti a oddanosti k práci. Títo ľudia venujú svoj čas a energiu na pomoc druhým, a my sme hrdí, že naša spoločnosť HOLLEN môže byť súčasťou ich úsilia. Všetky tieto aktivity sú súčasťou našej dlhodobej podpory projektov Univerzity sv. Alžbety, ktorú sme rozbehli ešte za života prof. Krčméryho, a s odhodlaním v nej budeme pokračovať aj v budúcnosti.
Je dôležité spomenúť aj veľkú výzvu, ktorou je korupcia v Keni, prítomná najmä v polícii a na vysokých miestach. Aj napriek týmto prekážkam však veríme, že podpora týchto projektov má skutočný dopad na miestnu komunitu.
To, že sme projekty, ktoré podporujeme aj osobne navštívili nás utvrdilo v tom, že naša podpora je nesmierne dôležitá a že aspoň troškou prispievame na zlepšenie životných podmienok ľudí v Afrike.
Tento rok sme poskytli prostriedky aj na kúpu prístroja na meranie CD4 buniek, ktorý sa považuje za jeden z kľúčových komponentov v manažovaní liečby pacientov s HIV.
Sme nesmierne vďační našim zamestnancom a spolupracovníkom, pretože vďaka vašej práci a podpore môžeme spoločne prispievať k lepšiemu svetu. Každý z vás je súčasťou tejto pomoci a spoločného úsilia prinášať nádej tým, ktorí ju potrebujú najviac.
Ďakujeme vám!
Autor: Tomáš Osuský, generálny riaditeľ