A férjem 62 évesen mint nyugdíjas, aki a német hadsereg és a NATO volt tisztje és gazdálkodó. Én mint 47 éves volt fogtechnikus.
Anyagi biztonságban éltünk, sokat utaztunk és élveztük az életet. Szépen hangzik, de az idő elteltével unatkozni kezdtünk. Szükségesnek éreztük, hogy tegyünk valamit. Szerettük volna megvalósítani önmagunkat. Új kihívásokat kerestünk.
Először azon gondolkodtunk, hogy közösen egyik ismerősünkkel, tanúsító szervezetként működő céget alapítunk, de ez több okból is meghiúsult. Piackutatást követően döntöttünk úgy, hogy 2001 januárjában autóipari válogató céget hozunk létre. HOLLEN s.r.o-nak neveztük el. Abban az időben még nem terveztünk létrehozni egy cégcsoportot, csak egy kicsit meg akartuk magunkat valósítani és hasznosak akartunk lenni a társadalom számára.
A vállalkozást egy kihívásnak vettük, a hadsereg volt tisztje és én a volt fogtechnikus. Nem volt sok tapasztalatunk a üzleti életben, de szerettünk új dolgokat tanulni. A férjem már korábban találkozott a könyveléssel és a gazdaság vezetésével, de nekem fogalmam sem volt az üzletről. Nem tudtam rendesen kitölteni egy banki pénztárbizonylatot sem, de apró lépésekkel mindent megtanultunk.
Teljesen a nulláról kezdtük:
– a saját lakásunkban, saját személygépkocsival, saját számítógéppel, nem úgy garázs vállalkozásként kezdtük, saját magán dolgozó szobában kezdtük, a megbeszéléseket a konyhában tartottuk, tehát monhatjuk, hogy “konyha cég-ként” kezdtük.
– Harminc nyugdíjassal és egy technikussal indult a vállalkozás. Nagyrészt olyan emberek voltak, aki még szerettek volna valamit tevékenykedni és a nyugdíj mellett kicsit keresni is.
– A VW területén egy konténerben volt a technikus irodája, ami anyagraktárként is funkcionált, és itt tároltuk a vállalati kerékpárt is.
És működött. Nagyon szerényen és óvatosan kezdtük, mindenféle kölcsön nélkül. Egyetlen alapelven működtünk – új dolgokba csak akkor fektettünk, ha megkerestük a rávalót. Az elejétől kezdve magas színvonalon nyújtottuk szolgáltatásainkat.
A rugalmasságra és betanított munkaerőre fektettük a hangsúlyt.
Hogyan sikerült dinamikusan fejlődő céget felépítenünk?
A férjemmel mindig igyekeztünk a céget fair módon, tisztességesen, a belső értékrendünkkel összhangban vezetni. Azok az emberek akik lelkiismeretesen végzik a munkájukat, a legnagyobb kincsei a cégnek, ezért megérdemlik a legjobb jutalmazást.
Képesek voltunk jó dőntéseket hozni. Az embernek nincs szüksége arra, hogy minden területen a legmagasabb szaktudással rendelkezzen. A lényeg az alázatosság, s ha valamit nem tud, akkor a megfelelő szakembertől kérdezze meg. Fontos a problémát felülnézetből megítélni. Nem mindenki képes erre, de úgy gondolom nekünk ez sikerült.
Minden céges ügyet együtt beszélünk meg és nem megyünk tovább, amíg meg nem egyezünk. Ez nagy kihívást jelent, mert gyakran különbözik a véleményünk. Ha nem tudunk dönteni egyikünk megoldása mellett sem, akkor tovább keressük a lehetőségeket, másokat is megkérdezünk. Úgy hívjuk ezt, hogy egy harmadik megoldást keresünk. Ennek köszönhetően sikerül mindig helyes döntést hoznunk.
hivatottság és tisztességes munka; az önfegyelem természetes része a vállalati kultúrának, azok az értékek, amelyekkel sikerült megvetni a lábunkat, és vállalatunkat sikeressé és fejlődőképessé tenni.
A férjem irányította az operatív feladatokat, a munkák kivitelezését. Tökéletesen szervezett és helyesen motiválta az embereket. Jól felosztottuk egymás között a feladatokat. Ő volt a vezető és előrelátó, én pedig a gazdasági vezető és rendszerező. Tökéletesen kiegészítettük egymást.
Van e konkurenciánk a piacon?
Mondhatom, hogy szakmailag a legjobb szolgáltatást nyújtjuk. Vállalati politikánk, hogy mindent megteszünk partnereink elégedettsége érdekében. Rendkívül rugalmasak vagyunk, mivel 24 órás készenlétben állunk.
Milyen gyorsan nőtt a vállalkozás? Mindig megragadtuk a kínálkozó lehetőségeket.
2001 –ben kezdtünk el minőségbiztosítási szolgáltatást végezni, válogató és kisebb javítási munkákkal a pozsonyi VW- területén.
Örültünk a sikereinknek és a fejlődésünknek. Ehhez sokszor keményen dolgoztunk. Akadt olyan eset, amikor mindkettőnk 12 órát dolgozott, de olyan is, hogy éjszakai műszakban válogattunk, mert nem volt elég munkaerőnk. A megrendeléseink száma és a tempo is egyre nőtt, ezért új, fiatal munkaerőt is alkalmaztunk.
Szerencsénk volt a munkavállalóinkkal. Kiváló, lelkes csapatot és csapatszellemet sikerült kialakítanunk Már 2002-ben észleltük, hogy szükségünk van vállalati helyiségekre. Egyszerre dolgozni és élni is a saját lakásunkban már nem lehetett tovább. Így telket vásároltunk a Bystrická utcában Devinska Nová Ves-ben. Az épületet rekordidő alatt sikerült felépíteni, 6 hónap alatt, így 2003 márciusában költözhettünk az új helyiségekbe.
Szeretnénk kialakítani a céghez való hovatartozás érzését, s a munkán kívül is találkozni munkatársainkkal. Ezért hagyományokat kezdtünk kialakítani mint például a karácsonyi vacsora.
Hogy megtartsuk és ápoljuk a kapcsolatot a beszállítókkal és megrendelőkkel is 2004 –ben „Grill Party“ –kat kezdtünk szervezni. .
Ezek után érkeztek a további lehetőségek. Amint megtudtuk, hogy a PSA Peugeot Citroën Szlovákiában tervez gyárakat építeni, azonnal elkezdtük a francia nyelvet tanulni és készültünk a sikereres bemutatkozásra. Ami sikerült is. A tendert megnyertük és 2005-ben megnyitottuk Nagyszombaton a Fióktelepet. A PSA vállati politikája akkoriban az volt, hogy csak egy válogató céggel dolgoztatnak. Óriási szerencsénk volt, mert jókor kerültünk a piacra.
Az új fióktelep működése szabályaink és eljárásaink írásos rögzítését igényelték. Ezért hoztuk létre a szabályzatok gyűjteményét, amit „Handbuch“ – nak neveztünk el.
A vállalatból egy nagy család alakult ki, és hogy a összetartozást megerősítsük, 2005-ben Családi Napokat kezdtünk szervezni. Ezeken az eseményeken nem spórolunk. Ez egyfajta formája alkalmazottaink motiválásának, mivel a jó emberi kapcsolatok számunkra nagyon fontosak.
2005-ben a VW –ben elvégzett órák száma 65%-al nőtt, ez a cég fejlődő időszaka volt. 2006-ban ez már 182%-ra emelkedett.
Az első tárgyalásokat Zsolnán a KIA-val 2005 augusztusában abszolváltuk. A kommunikáció a kóreai menedzserekkel nem volt a legegyszerűbb, ennek ellenére helyt álltunk a 6 külsős céggel való versenyben.A kiválasztási folyamatban sikeresek voltunk, így 2006-ban megnyitottuk Zsolnán a Fióktelepet.
A medzsment és a munkavállalók közötti kommunikációt a „HOLLEN NEWS“ -zal kezdtük el javítani, ami 2007 óta évente kétszer jelenik meg 2007-ben a PSA Nagyszombaton 50%-os növekedést ért el.
Elindítottuk a „HOLLEN CUP“ labdarúgó versenyt, ami évente kerül megrendezésre.
A cég folyamatosan növekedett, vele együtt a központ adminisztratív részlege is. A Bystrická utcában lévő épület túl szűkös kezdett lenni, s hiányzott egy tárgyalóterem is. A könyvelési részlegnek bérelnünk kellett egy 3 szobás lakást a szomszéd házban, s emellett már kerestük az új helyet a központ és a pozsonyi fióktelep részére is. Nem volt könnyű dolgunk. Két évig tartott amíg rátalátunk két épületre a Kosatcová utcában Devinska Nová Ves-en. Katasztrófális állapotban voltak, így fel kellett újítanunk őket. 2008 júliusában költöztünk. A műhely, a raktár és az apartmanok csak egy évvel később készültek el.
Az üzleti stratégia, miszerint saját épületünkben tevékenykedjünk, megbízhatónak bizonyul. Ez egyfajta védjegye a stabilitásnak és a biztonságnak. A helyiségek olyanok, ahogy azt mi szeretnénk, és nem kell egy esetleges bérleti díj emelkedésén aggódnunk, vagy éppen azon, hogy a már megszokott helyet a legrosszabb pillanatban kell majd elhagynunk.
Nemcsak Szlovákiában tevékenykedünk……
Fontos évünk 2009. Januártól bevezetésre került Szlovákiában az Euro, elkezdődik a gazdasági világválság, és ezzel együtt aggályok merülnek fel az ipar minden területén. Mi lesz ennek a vége?
Lassan terjeszkedtünk a határon túlra is. A Mladá Boleslava-i Škoda-ban 2009-ben kezdtünk, a válság idején. A férjem szerette volna, hogy terjeszkedjünk. Mondtam, hogy ebben a helyzetben ez őrültség volna, de nem volt az. Leszavazták az ötletemet és beigazolódott, hogy helyesen döntöttek. Jobb szolgáltatást nyújtottunk, mint a konkurencia, tehát sikeresek voltunk. A kezdetekben bérelt helyiségekben voltunk. 2012-ben szintén vásároltunk saját épületet, ahová 2013-ban már át is költöztünk.
Mára már van ott egy leányvállalatunk egy fiókteleppel Trutnov-ban.
Ott vagyunk Oroszoszágban is, Kalugában, ahol a VW-nek és a PSA-nak van gyára. Ott jelen pillanatban nem vagyunk túl sikeresek. Leányvállalatunkat szintén a válság kezdetén, 2009-ben alapítottuk.
Ugyanebben az évben, 2009-ben régi autók felújításával kezdtünk foglalkozni. Kibővítettük szolgáltatásaink kínálatát erre a területre is.
Már 2006-ban tudtuk, hogy a vezetésben segítségre szorulunk, így keresni kezdtünk, azonban nem volt egyszerű. Csak 6 év elteltével találtuk meg a megfelelő személyt, aki 2013 márciusában lépett be, és ezt követően vette át a cég vezetését. A férjemmel már csak a tulajdonosi feladatokkal foglalkozunk.
A többéves siker és folyamatos növekedés után következett a 2013-as esztendő, amikor megrendeléseink 10%-os esést mutattak, elveszítettük egyik fő megrendelőnket a nagyszombati PSA-t. Gazdasági eredményünk csak elégségesnek volt mondható.
2014-ben minden fióktelepen sikerült elindítanunk olyan optimalizációs folyamatokat, hogy minden fióktelepen a munkaszámok növekedését észleltük. A pozsonyi fióktelepen 300% -osat.
Az Audi kiválasztási folyamatára tudatosan készültünk. Kimagasló érdekünk volt oda a bejutás. Közel van Pozsonyhoz, ami egy nagy előny. Ez is sikerült. 2014 májusában megalapítottuk leányvállalatunkat. Magyarország a nyelvi nehézségek szempontjából bonyolult, de sikerült olyan munkatársakat találnunk akik beszélnek magyarul és szlovákul is a német és az angol mellett. Még csak az elején vagyunk, meglátjuk mit hoz a jövő.
Mi az érdekes a vállalkozásban?
A vállalkozás egy kreatív tevékenység. A férjemmel szeretünk problémákat megoldani és örömmel figyeljük a vállalkozás fejlődését, növekedését. Ha valaki jó céget akar felépíteni, sokat kell vele foglalkozni. Mindig van valami, amin lehet még javítani. A folyamatok javítása és a szabályzatok írása közben ki kell használni az innovációt és a kreativitást. Nem szabad ülni a babérokon, mert mindig megjelenik egy gyenge pont, amit meg kell oldanunk és közben haladnunk kell előre.
A tanulásra is nagy hangsúlyt fektetünk
Az idegen nyelvi tanfolyamokon kívül (német, angol, francia, amik folyamatosan vannak szinte a kezdetektől), évente kétszer szervezünk szemináriumot az irányító személyzet részére. 2008-ban szerveztük az első céges tréninget a műszaki és adminisztratív munkatársainknak Stupaván. Azóta a neve „Stupava“ még ha máshol is kerül megrendezésre. Segít a csapatszellem megtartásában
2013-ban kifejlesztettük és 2014-ben elindítottuk a „HOLLEN Supplier B2B Portál“ –t (HSB2BP), az elektronikus kommunikációt az egyéni vállalkozókkal. Ez tette lehetővé a gyorsabb és egyszerűbb üzleti tranzakciót, és átláthatóbb képet ad a vállalat kiadásairól is.
Ahhoz, hogy a legjobb szolgáltatók legyünk és maradjunk a piacon, elengedhetetlen az általunk nyújtott minőség állandó javítása és megújulása.
2014-ben kifejlesztettük és elindítottuk a „HOLLEN Smart work places“ (HSWPA) aplikációt, ami a kiválasztott munkaterületek komplett digitalizálására szolgál. Segíti a gyors információáramlást a munkatársaink és a megrendelőink között, megszűnteti a papírozást, csökkenti a hibalehetőséget.
A vállalkozás, a férjem és én, és az összes munkatársunk folyamatosan tanulunk, folyamatosan növekszünk, folyamatosan haladunk előre és hiszem, hogy ez így fog működni a jövőben is
Szeretem Bob Dylan idézetét: „Aki nem az állandó újjászületéssel foglalkozik, az haldoklik.“